Moje klubko ..... obchod s přízí
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. O přízi DROPS

Co, a to nejen o přízi DROPS, potřebujete vědět:

 

   ******************************************************************************************************************

 

Detailní informace o přízi DROPS:

1) Z jakých druhů vláken jsou složeny příze DROPS?

Přízi lze vyrobit ze široké škály přírodních i umělých, syntetických vláken. DROPS produkuje především příze vlněné, bavlněné, alpakové, lněné, mohérové a hedvábné. Jednotlivé druhy vláken mají své specifické vlastnosti a proto jsou vlákna často kombinována, aby výsledná příze získala ty nejlepší vlastnosti z každého z nich. Předností hrubých, surových přízí je jejich pevnost a zvýšená odolnost, jemnější vlákna dodávají měkkost a hebkost. Mezi vlákna, která používáme při výrobě našich přízí nejčastěji, patří:

Alpaka:
Alpakové rouno je přírodní vlákno získávané ze srsti lam alpak, svou strukturou je obdobné jako vlákno ovčí vlny. Jeho jemnost je dána malým průměrem vlákna, podobně jako jemnost ovčí vlny merino. Jde o měkké, odolné, hedvábně jemné a přepychové přírodní vlákno. Příze tvořená alpakovou vlnou tak snadno nezplstí a může být lehoučká nebo naopak těžší, v závislosti na způsobu spředení. Ačkoli se v mnoha směrech podobá vlně ovčí, je na rozdíl od ní teplejší, není tolik pichlavá, ostrá a „kousavá“, a neobsahuje lanolin, díky čemuž je řazena mezi hypoalergenní materiály. Alpaky se vyskytují ve 22 přírodních barvách, s více než 300 odstíny od černo-černých přes hnědo-černé, hnědé, bílé, stříbrné až růžovo-šedým.

Mohér:
Toto vlákno pochází ze srsti angorských koz a patří mezi luxusní přírodní vlákna. Mohérová příze hřeje stejně jako vlna, ale je nesrovnatelně lehčí; vlákna jsou odolná, dobře se barví a neplstí tak snadno, jako běžná vlna. Pro mohér je typický také osobitý lesk, který vzniká díky způsobu, jakým vlákna odráží světlo. Ačkoli patří mezi tvrdší a pevnější vlákna, bývá mohér obvykle spřádán do velmi nadýchaných tenkých přízí, vytvářejících vzdušný, lehoučký a krásně jemně lesklý úplet.

Vlna:
Vlněná vlákna spřádáme z ovčího rouna a patří mezi poměrně hrubá a ostrá. Dvě vlastnosti jsou pro vlnu zcela charakteristické: nehořlavost a schopnost zplstit, které jsou dány šupinami na povrchu vláken. Vzhled vlněných vláken se liší podle konkrétních plemen ovcí.
Vlna merino ovcí je považována za nejjemnější typ vlny vůbec a vyniká úhledností a měkkostí. Veškerá merino vlna obsažená v přízích DROPS pochází z Jižní Afriky a Jižní Ameriky a to od ovcí, které nebyly vystaveny tzv. mulesingu.
Čistá střižní vlna je vyráběna přímo z ovčího rouna, nikoli recyklací již existujících vlněných úpletů.
Vlna Superwash je ošetřena chemickou lázní tak, která omezuje vnější chloupky na povrchu vlákna a ta jsou potom odolnější proti plstění a snesou i praní v pračce.

Hedvábí:
Hedvábné vlákno je tenoučké „nekonečně“ dlouhé vlákno získávané rozvinutím kokonu, kukly, kterou si vytváří housenky bource morušového. Zatímco bourec morušový je šlechtěný a chovaný za účelem získání přírodního hedvábí, divoká či planá varianta hedvábí pochází od druhů nešlechtěných. Hedvábné vlákno je jedno z nejpevnějších přírodních vláken vůbec a jeho zpracováním vzniká překrásná pletací příze. Velmi dobře se kombinuje s jinými druhy vláken, zejména s vlákny vlněnými. Hedvábí se dá také dobře barvit, a to i přírodnímu barvivy.

Rostlinná vlákna:
Existuje několik druhů rostlinných vláken, získávaných z buněčných stěn květin a rostlin vůbec. Ze všech rostlin jsou dvě, které mají přední místo v pletařském a textilním průmyslu – bavlna a len.
Bavlna je název pro vlákna obalující semena v plodu bavlníku a jde v podstatě o čistou celulózu. Bavlna je obvykle bílé barvy, ale najdeme i zelené či hnědé odrůdy. Vlákna bavlny jsou nejčastěji spřádána do přízí či nití a využívána na tkaní měkkých, prodyšných látek, skvělých na letní oděvy i doplňky. Příze je slabší než příze hedvábná nebo lněná, ale pevnější než vlněná.
Macerovaná bavlna je bavlna, která byla louhována ve speciální lázni, tj. prošla macerací. Při tomto louhování získají vlákna jemný lesk, zvýšenou pevnost, lepší nasákavost barvící lázně a zvýšenou odolnost vůči plísním a žmolkování. Současně je zvýšena i tvarová stálost vlákna, takže výsledný úplet tolik nemění tvar, tj. nesráží či nevytahuje se tolik, jako úplet z běžné bavlny.

Len je vlákno získávané ze stonku stejnojmenné rostliny. Je odolnější a pevnější než jiná vlákna. Lněné vlákno je celkem měkké, rovné i mírně lesklé a časem jeho krása ještě více vynikne. Len je pro nošení v teplých letních měsících ještě vhodnější než bavlna, protože ještě lépe pohlcuje vlhkost a rychleji prosychá.

Při výrobě našich přízí používáme v omezené míře i vlákna syntetická, jako je akryl, viskóza, polyamid (nylon) a polyester.

2) Co je polyamid?

Polyamidové vlákno, obecně známé jako nylon, je velmi pevné, odolné, lehké, snadno se udržuje (je možné prát je v pračce i sušit v sušičce) a je pružné, takže se skvěle hodí jako doplněk k dalším vláknům – z takového spojení pak vznikají vysoce odolné příze, např. příze ponožkové.

3) Co se dozvím z etikety příze DROPS?

Všechny etikety přízí DROPS obsahují údaje o materiálovém složení (vlna, bavlna atp.), váze v gramech i uncích, návinu v metrech a yardech, pokyny k údržbě a praní včetně symbolů (jejich vysvětlení najdete zde), dále číslo barvy, barevné šarže (tj. výrobní várky, která garantuje stejnou intenzitu barvící lázně) a také zařazení příze do skupiny podle síly vlákna, což usnadňuje orientaci při výběru vhodného modelu.

4) K čemu jsou skupiny přízí DROPS?

Všechny příze DROPS jsou rozděleny do 6 různých skupin podle síly vlákna (A až F). Příze zařazené do stejné skupiny mají srovnatelný návin i hustotu zkušebního vzorku a můžete je tedy v návodech vzájemně nahrazovat; přesto (s ohledem na případnou rozdílnou délku návinu) doporučujeme při použití náhradní příze vždy přesnou spotřebu přepočítat.

5) Mohu použít jinou přízi, než jaká je uvedena v návodu?

Ano, můžete, jen by měla mít obdobné parametry (návin, hustotu zkušebního vzorku), jako příze původní. Vždy si raději upleťte zkušební vzorek, abyste se ujistili, že máte stejný počet ok na šířku i počet řad na výšku, jako je uvedeno v návodu k danému modelu.

Pamatujte také na to, že odlišné příze s odlišnou strukturou vlákna dodají výslednému úpletu odlišný vzhled. I návin může být různý, proto před použitím náhradní příze vždy přepočítejte odhadovanou spotřebu na metry příze, abyste zjistili, kolik klubek budete pravděpodobně potřebovat.

Spotřebu náhradní příze snadno spočítáte podle následujícího příkladu:

Návod předepisuje 300 g příze X.
Příze X má návin 170 m na 50 g, což znamená 6 klubíček (příze X) x 170 m = potřebujete 1020 m příze.
Vy chcete použít přízi Y. Tato příze má návin 150 m na 50 g.
1020 m : 150 m = 6.8 = potřebujete 7 klubek příze Y, abyste mohli nahradit původní přízi X.

Na vybraný model také můžete použít jinou přízi, a to včetně příze jiné síly, tj. z z jiné Skupiny přízí. Rozdělení přízí do skupin podle síly je pak praktickým vodítkem, jak původní přízi co nejvhodněji nahradit - obecně platí tyto rovnice:

6) Co znamená označení “Superwash”?

Vlna označená jako „superwash“ je speciálně upravená pro praní v pračce. Mnoho lidí se bojí používat vlněné příze, protože se snadno sráží a plstí (samozřejmě s výjimkou případů, kdy je plstění záměr) - díky úpravě superwash mohou pracovat s vynikajícími přízemi bez obav.

7) Co znamená certifikát “Oeko-Tex®”?

Certifikát Oeko-Tex® Standard 100 vznikl na začátku 90. let jako odezva na zvýšenou poptávku a zájem veřejnosti o zdravotně nezávadné textilní materiály. Oeko-Tex® Standard 100 mezinárodně používaný a standardizovaný systém testování textilních materiálů i výchozích surovin, a to včetně jednotlivých výrobních fází až po výsledný produkt. Test na přítomnost škodlivých látek je zaměřen jednak na látky, které jsou přímo zakázané či omezené právním řádem, ale také na chemikálie známé jako zdravotně závadné i na dodržování bezpečného množství obsažených látek s ohledem na jejich vliv na zdraví člověka i životního prostředí.

Podrobnosti najdete na www.oeko-tex.com

8) Kde se příze DROPS vyrábí?

Informaci o tom, kde je vyráběna ta či ona konkrétní příze DROPS, najdete v Ceníku i v barevnicích jednotlivých přízí.

9) Proč jsou vaše příze tak levné?

Jsme největší firma zaměřená na pletací příze pro ruční pletení a pletené/háčkované modely v Severní Evropě, proto máme skvělé možnosti pracovat s těmi nejlepšími surovinami a zajistit úspory, z kterých máte prospěch právě vy. Díky tomu jsou příze DROPS dostupné o 20-30% levněji než příze srovnatelných kvalit jiných značek!

10) Jak věrné jsou barvy na vašich webových stránkách?

Když připravujeme fotky do barevnice, klademe velmi přísný důraz na zachování co největší barevné věrnosti. Bohužel ale nejsme schopni garantovat, v jakém barevném rozlišení fotky zobrazí právě váš počítač. Každý monitor zobrazuje barvy trochu odlišně, některé odstíny mohou vypadat tmavší než ve skutečnosti jsou, jiné budou přesnější. Zjistíte-li, že většina barev přízí vypadá na monitoru jinak než ve skutečnosti v klubíčkách, zkuste, prosím, upravit nastavení svého monitoru.

                                                                                                                           

Copyright©Moje klubko 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz