close

Které ponožkové jehlice?

Publikováno: 31.08.2017 | V rubrice: Inspirace

Milé pletařky začátečnice a přátelé:-)

Protože jsem ponožkomil a již mám upletených několik párů ponožek na různých jehlicích, rozhodla jsem, že se o mé zkušenosti podělím.

Na trhu existuje opravdu veliká škála druhů pletacích jehlic. Já se zakoukala do jehlic od firmy Drops a Knit Pro.

Firma Drops vyrábí 3 druhy ponožkových jehlic: aluminium, bříza světlá a bříza barvená - tzv. Pro Romance a to vše pouze v délce 20 cm!

Aluminium a Pro Romance jsou ve velikostech od 2,5 - 5mm, tedy vhodné na tenké ponožky, světlá bříza je od 5-12mm.

Aluminiová jehlice je zprvu hrubší, ale po několik řadách pletení se zjemní a je mírně klouzavá. Levná a dostačující varianta pro začátečníky nebo ty kteří to chtějí vyzkoušet:-)

Pro Romance dřevěná je z mého pohledu velmi jemná, leštěná,ale pevná,  ideálně klouzavá jehlice. Jen je škoda že není vyráběná v délce 15cm, u menších ponožek by s nimy nebyl takový boj:-)). Myslím si, že nemá na dotek konkurenci. Mám ji velmi ráda.

 

Firma Knit Pro vyrábí více druhů: aluminium, bambus, zing, karbonz, kovové- mosazné,  barevné dřevo-Symfonie, dřevo s kovem Royale, v délkách 10, 15 a 20cm.

Aluminiové jsou stejné jako u Dropsu(myslím, že využívají stejnou fabriku),

Bambus je velmi velmi lehký, příjemný, ale asi bych se bála že ho brzy zlomím. Vhodná je jeho světlá barva, ve chvílích kdy máte velmi tmavou pleteninu! Využila jsem ho s nadšením, když jsem pletla černou ponožku.

Zing má zajímavé barevné provedení s nebarvenou útlou špičkou. Díky jeho špičce se dobře příze nabírá i těm, kteří utahují. Jehlice poměrně kloužou, ne však jak ty staré co jsme mívaly za komunistů|:-) Při pletení s těmito jehlicemi většina pletařek podvědomě utahuje(aby náhodou jehlice nevyjela) a pletenina je pak jemnější a hustší. Kdo by měl o takovýto druh jehlic zájem, na prodejně je možnost kupit celou sadu v praktickém pouzdru.

Karbonz jsou nejpevnější jehlice (prostě karbonové). Nemusíte se bát že je ohnete nebo zlomíte. Vyrábějí se v tmavě šedé barvě s hladkou klouzavou, velmi tenkou špičkou. Vhodné i pro začátečníky.

Kovové-mosaz  jsou jehlice velmi klouzavé, řekla bych že je to běžná kvalita, s kterou by byl spokojený i náročný pletař. Patří k levnějším jehlicím:-)

Symfonie je mezi pletaři již pojem. Jsou to jehlice, které mají široký záběr fanoušků. Neznám pletařku, která by je nechtěla. Svým provedením jsou velmi působivé, a při doteku o sebe vydávají takový jemný dřevěný cinkot:-)

Práce s nimy je příjemná a oku lahodící. Jinak co se týče kvality, Pro Romance od Dropsu bych řekla že jsou lepší, protože nehrozí jako u Symfonie, že by se o dřevo zachytávala příze!

Svým působením pomáhají pletařkám, které  mají tendenci utahovat, plete se s nimy volněji, pletenina není tak hustá.

Royale je nejpůsobivější jehlice, která však  jisto jistě není vhodná pro pletařky, které utahují! Přechod mezi dřevem a kovem, který je na špičce není hladký. Dřevo je ale krásně nenuceně barevné. Jehlice se velmi příjemně drží v ruce, díky kovové špičce se oka dobře nabírají.

Velikosti jehlic jsou barevně odlišeny. Pletenina se spíše plete volně.

 

Jak jsem říkala, existuje mnoho jiných firem, které mají v nabídce ponožkové jehlice, ale v tuto chvíli prodávám a mám zkušenost jen s těmito.

Jehlice Knit Pro mám na prodej prozatím jen v obchodě, časem(snad brzy) budou v nabídce eshopu!

Na prodejně je k dispozici vzorník všech jehlic, můžete si je tedy osahat i vyzkoušet.

K tomu všemu přikládám i fotky.

Přeji Vám pěkné pletení, radost ze svého tvořivého ducha a nadšení do nových a nových projektů. A pro ty co by se chtěly naučit plést ponožky a netroufnou si samy na návod, připravuji kurz Pletení ponožek. Měl by začít někdy na konci září a podrobné info bude inzerováno na Blogu, facebooku i mailu....

Mějte se krásně

Vaše Klubíčková Kamila:-)